Jak pozbyć się przebarwień zębów?

Usuwanie przebarwień i wybielanie zębów Dentysta Toruń

Problem przebarwień na zębach pojawia się u pacjentów na skutek różnych przyczyn. Podstawową przyczyną powstawania przebarwień na zębach jest dieta. Na co dzień mamy do czynienia z produktami, które mają w składzie barwniki. Mogą one być naturalne, występujące np. w owocach jak wiśnie, borówki czy maliny lub sztuczne w różnorodnych produktach spożywczych. Przebarwienia mogą również powstawać od spożywania herbaty, kawy czy czerwonego wina. Do innych przyczyn powstawania przebarwień należą: palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, choroby genetyczne, długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, wiek, a także uszkodzenia szkliwa.

Przebarwienia zębów negatywnie wpływają na samopoczucie pacjentów przez co rzadziej się uśmiechają. W większości przypadków problem przebarwień zębów jest odwracalny lub zdatny do usunięcia poprzez zabiegi stomatologii estetycznej. Jak pozbyć się przebarwień zębów? Na delikatne przebarwienia pomoże nawet sama profesjonalna higienizacja, która usunie nieestetyczne osady. Jeżeli jednak zależy nam na trwałym efekcie wybielania, warto zdecydować się na zabieg naświetlania specjalną lampą wybielającą. W zależności od indywidualnych predyspozycji, taką lampą można uzyskać efekt wybielenia nawet o kilka tonów koloru.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie przebarwienia zareagują na profesjonalne metody wybielania, np., w przypadku zębów martwych. W takiej sytuacji dentysta może zaproponować takie rozwiązania jak np. licówki, które zakryją mniej estetyczną powierzchnię zębów albo koronę zębową, pod którą nieestetyczny ząb zostanie ukryty. Gabinet stomatologiczny oferuje wiele możliwości, dlatego zawsze warto sięgnąć po radę dentysty.