Leczenie kanałowe polega na usunięciu zmienionej zapalnie tkanki nerwowo-naczyniowej zęba z kanałów i komory zęba. Jest ono wykonywane z powodu zainfekowania miazgi zęba przez bakterie, które znajdują się w ubytkach próchnicowych.
Specjalistyczne leczenie kanałowe odbywa się pod mikroskopem, co gwarantuje wysoką precyzję zabiegu. Dynamiczny rozwój mikroskopii stomatologicznej, wykorzystywany przede wszystkim w leczeniu kanałowym, umożliwia wyleczenie zębów, które jeszcze do niedawna skazane były na usunięcie.
Obecnie skuteczność leczenia kanałowego jest bardzo wysoka.
Leczenie to jest zdecydowanie tańsze, mniej inwazyjne, niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym czy implantem. Dlatego w obliczu dylematu, czy usunąć ząb, czy lepiej wyleczyć go kanałowo, warto podjąć wyzwanie i skorzystać z ostatniej i często jedynej szansy na uratowanie zęba i zdecydować się na leczenie kanałowe. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym i powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w przyszłości.
1 Usunięcie miazgi zęba
Po zabezpieczeniu zęba pacjenta koferdamem (płat gumy, który oddziela leczony ząb od jamy ustnej) i znieczuleniu lekarz endodonta usuwa z komory i kanałów korzeniowych zęba chorą miazgę. Ilość kanałów korzeniowych zależna jest od anatomicznej budowy danego zęba.
Dodatkowo, aby lekarz mógł znaleźć wszystkie ujścia, bardzo często potrzebny jest mu odpowiedni sprzęt do powiększenia pola zabiegowego. W tym celu stosuje się lupy lub mikroskop endodontyczny.
2 Chemo-mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych
Najpierw lekarz mierzy długość kanału przy pomocy specjalistycznego urządzenia nazywanego edometrem. Precyzyjnie odmierza długość roboczą kanału, której nie przekracza się, wprowadzając kolejne narzędzia endodontyczne. Kanały można opracować ręcznie lub maszynowo.
3 Płukanie kanałów korzeniowych (opracowanie chemiczne)
Gdy kanały korzeniowe zostaną odpowiednio poszerzone, wykonuje się ich płukanie. Ma to na celu usunięcie wszystkich pozostałości miazgi z miejsc, do których nie dotarły narzędzia mechaniczne.
Dodatkowo likwidowana zostaje warstwa mazista, czyli zanieczyszczenia powstałe podczas opracowywania kanałow.
4 Wypełnienie kanałów korzeniowych
Po usunięciu całej zawartości jamy zęba i ukształtowaniu kanałów korzeniowych są one szczelnie zamykane. Materiał wykorzystywany do wypełnienia jest termoplastyczny, a co najważniejsze naturalny. Wypełnienie to bardzo szczelnie przylega do ścian kanału i kończy się na jego wierzchołku.
5 Odbudowa korony zęba
Ostatnim etapem jest zamknięcie jamy zęba i odbudowa korony zębowej.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Leczenie kanałowe nie boli, ponieważ odbywa się pod specjalnym znieczuleniem miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekka wrażliwość przy nacisku na leczony ząb. Objaw ten jest normalny i ustępuje po kilku dniach.
Jakie objawy wskazują na to, że konieczne będzie właśnie leczenie kanałowe?
Do przejawów wskazujących na to, że niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia kanałowego, należą:
– ból zęba
– obrzęk zęba
– nadmierna wrażliwość na odczuwanie ciepła i zimna
– zmiana koloru zęba
– boleści odczuwane podczas spożycia jedzenia oraz napojówWystępowanie któregoś z powyższych objawów nie przesądza jednak o konieczności podjęcia leczenia kanałowego.
Czy istnieje alternatywa dla leczenia kanałowego?
Niestety nie wymyślono alternatywnego sposobu dla leczenia kanałowego. Zlekceważenie konieczności podjęcia leczenia kanałowego w celu przywrócenia zdrowia zębom może kończyć się potrzebą usunięcia zęba i wstawienia implantu.