Stomatologia zachowawcza to dział zajmujący się profilaktyką i leczeniem próchnicy. Próchnica jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób zębów, która leczy się poprzez usunięcie chorych tkanek zęba. Lekarz dentysta z wysokiej jakości materiałów dokonuje bioestetycznej odbudowy kształtu, koloru oraz prawidłowych funkcji zęba.
Dzięki zaawansowanej technice, a także dużym zdolnościom manualnym naszych lekarzy jesteśmy w stanie przywrócić zębom ich naturalny kształt.
Działanie szkodliwych czynników, upływ czasu, niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje, że pojawiają się ubytki próchnicze jak również występują choroby zębów oraz przyzębia. Na tym etapie niezbędne jest działanie i leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej.
Etapy leczenia zachowawczego
1Każdy zabieg z zakresu stomatologii zachowawczej rozpoczyna się od miejscowego znieczulenia, które zapewnia komfort pacjentowi, praktycznie eliminując ból na czas całej procedury.
2Kolejnym etapem jest założenie koferdamu, który umożliwia precyzyjną i przewidywalną pracę z lekarzem. Jest to guma izolująca leczony leczony ząb od otoczenia, dzięki czemu zachowana jest całkowita aseptyka zabiegu.
3Po znieczuleniu i założeniu koferdamu pacjent może całkowicie się zrelaksować, gdyż wówczas lekarz bezboleśnie i dokładnie oczyści ząb, a następnie odbuduje kształt, odtworzy naturalny kolor i prawidłowe funkcje zęba.
4Ostatnim etapem jest dostosowanie odbudowy do prawidłowego kontaktu z innymi zębami, a pacjent może sam ocenić efekt końcowy.
Regularne kontrole gwarancją zdrowego uśmiechu
Niezwykle ważne dla zdrowia uzębienia są regularne kontrole. Co 6 miesięcy pacjent powinien odbyć wizytę kontrolną oraz profesjonalną higienizację jamy ustnej. Ważne jest aby, ubytki próchnicowe usuwać w jak najwcześniejszym stadium, dzięki czemu leczenie jest mało inwazyjne. W nieleczonym zębie pogłębia się próchnica, która z czasem może doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego, a w ostateczności do usunięcia zainfekowanego zęba.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że próchnica może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Lista groźnych schorzeń, które mogą być wywołane zaniedbaniem jamy ustnej, jest zaskakująco długa i znajduje się w niej: cukrzyca, choroby serca oraz układu krążenia z miażdżycą i zawałem włącznie, choroby układu ruchu i problemy z kręgosłupem, stany zapalne uszu, oczu czy zatok.
Jak długo trwa leczenie?
Zwykle zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej nie są czasochłonne i zajmują nie więcej niż godzinę.
Jednak każde leczenie jest inne i chcąc dostosować się do indywidualnych warunków zgryzowych czy zachowania idealnej estetyki, lekarz musi poświęcić odpowiednio więcej czasu. Ponadto często dopiero po otwarciu ubytku zyskuje się ostateczny obraz zmiany próchnicowej, która mogła wcześniej z zewnątrz wyglądać na niewielką, a okazuje się głęboką, czasem wymagającą leczenia endodontycznego.
Co właściwie oznacza leczenie zachowawcze i dlaczego warto je jak najszybciej podjąć?
Kiedy profilaktyka stomatologiczna okazuje się niewystarczająca, należy podjąć leczenie zachowawcze. W stomatologii to przede wszystkim leczenie próchnicy i szereg zabiegów mających na celu jak najdłuższe zachowanie zdrowego uśmiechu pacjentów i własnych zębów. Świadomość społeczeństwa co do związku pomiędzy stanem uzębienia, a samopoczuciem i zdrowiem ogólnym rośnie. Jednak niestety, wskutek zaniedbań z dzieciństwa, strachu przed bólem, wciąż bardzo wielu pacjentów zgłasza się do dentysty w chwili, gdy stan zdrowia jamy ustnej wymaga nagłej interwencji.
Jak zapobiegać próchnicy?
Najprostszym sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości jest profilaktyka. Przede wszystkim warto skupić się na prawidłowej i regularnej higienie jamy ustnej. Przynajmniej raz na pół roku pacjenci powinni zgłosić się do higienistki stomatologicznej w celu przeprowadzenia zabiegu polegającego na usunięciu kamienia i osadu nazębnego.