ORTODONCJA – nowoczesne rozwiązanie dla przywrócenia prawidłowej funkcji zgryzowej poprzez zmianę ustawienia zębów w możliwie jak najkrótszym czasie. Leczenie wad zgryzu dotyczy pacjentów zarówno młodych jak i dorosłych. Za pomocą aparatu ortodontycznego można przywrócić prawidłowe, fizjologiczne zwarcie po wyrównaniu zębów w łukach zębowych i skorygowaniu wady zgryzu.
W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne może być etapem poprzedzającym wszczepienie implantu lub leczeniem protetycznym. Takie sytuacje bardzo często mają miejsce w trakcie kompleksowej rekonstrukcji uśmiechu.
W trakcie leczenia należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które są podstawą do przeprowadzenia skutecznego leczenia ortodontycznego. Podczas takich wizyt ortodonta wyreguluje aparat, w celu osiągnięcia pożądanego efektu.
Samo leczenie ortodontyczne zaczyna się zazwyczaj u dzieci, które skończyły 5 rok życia. Dla najmłodszych, którzy posiadają jeszcze zęby mleczne leczenie odbywa się przy pomocy aparatów ruchomych. Rozpoczęcie leczenia w tym okresie przynosi bardzo dobre i szybkie efekty.
Pacjent ma do wyboru aparaty ortodontyczne z zamkami metalowymi, porcelanowym lub wykonanymi z tworzyw sztucznych, bądź też ukryte z tyłu zębów – aparaty językowe.
Samo leczenie aparatem ortodontycznym trwa przeciętnie od 1,5 do 2 lat.
zalecany jest dzieciom w przedziale wiekowym 4 – 12 lat, stosowany do momentu pojawienia się wszystkich zębów stałych. Aparat wykonany jest akrylowej płytki oraz drucianych pętli, dopasowanych do uzębienia.
Użytkuje się je zazwyczaj przez kilkanaście godzin dziennie. W razie potrzeby aparat ten można zdjąć, co jest dużą jego zaletą.
zalecany jest młodzieży i dorosłym. Aparat ten koryguje poważniejsze wady zgryzu, niż aparat ruchomy. Wykonany jest z zamków i pierścieni, które mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Perfekcyjne przyklejenie aparatu do powierzchni zębów ma bardzo istotny wpływ na przebieg leczenia oraz efekt końcowy.
Dołączony do niego sprężysty drut oddziałuje na zęby stałą, dokładnie określoną siłą.
Proces mocowania aparatu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny.
Czas noszenia takiego aparatu uzależniony jest od rodzaju wady. Aparat ten zdejmowany jest z zębów dopiero po zakończeniu leczenia. Czynność ta jest praktycznie bezbolesna, czasami osoby z większą wrażliwością mogą odczuwać niewielki dyskomfort.
Do aparatów stałych zalicza się:
-aparat estetyczny (ceramiczny,kryształowy)
-aparat metalowy (tytanowy,niklowy)
Ten innowacyjny system koryguje wadę zgryzu przy wykorzystaniu niewidocznych nakładek (szyn) na zęby – indywidualnie dopasowanych do każdego pacjenta. Te dwie przeźroczyste szyny, w ciągu dnia i nocy przesuwają zęby na właściwe miejsce za pomocą delikatnego nacisku. Metoda ta stanowi alternatywę dla klasycznego leczenia ortodontycznego w przypadku wielu wad zgryzu między innymi takich jak: diastemy czy stłoczenia zębów. Nakładki wyrównują wadliwe ustawienie zębów bez konieczności noszenia metalowych elementów.
Czy będąc pacjentem dorosłym mogę mieć założony aparat na zęby?
Tak, pacjenci dorośli również mogą mieć założony aparat stały na zęby. Leczenie ortodontyczne nie ma określonej granicy wiekowej i można się mu poddać w każdym wieku. Leczenie pomaga zniwelować pojawiające się szpary w wyniku przesunięć; zniwelować lukę po utraconym zębie (leczenie protetyczne) czy też wspomóc leczenie chorób przyzębia (paradontoza).
Należy jednak pamiętać, że leczenie aparatem ortodontycznym stałym u osób dorosłych zajmuje więcej czasu ze względu na większe uwapnienie kości i trudniejsze jej formowanie.
Czy można mieć leczone zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego stałego?
Tak, można leczyć zęby w trakcie noszenia aparatu, ale często jest to utrudnione. Najważniejsze jest aby wyleczyć wszystkie zęby przed założeniem aparatu oraz dbać o prawidłową higienę podczas noszenia aparatu i nie zapominać o systematycznym usuwaniu kamienia i osadu nazębnego.
Czy można założyć aparat już na pierwszej wizycie?
Aparatu nie zakłada się na pierwszej wizycie, gdyż przedtem musi zostać opracowany plan leczenia, który poprzedza pobranie wycisków pod modele diagnostyczne oraz analiza zdjęć rentgenowskich oraz zewnątrzustnych.
Po co robione są zdjęcia rentgenowskie przed założeniem aparatu?
Przed założeniem aparatu pacjent musi mieć zrobione dwa zdjęcia rentgenowskie: panoramiczne i cefalometryczne boczne. Pierwsze jest konieczne, aby ocenić zęby pod kątem ich zdrowia, wyeliminować możliwość wystąpienia stanów zapalnych pochodzenia zębowego, ocenić kość żuchwy i szczęki. Drugie służy analizie cefalometrycznej, która jest konieczna u każdego pacjenta przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pomaga ustalić jakość i rodzaj wady zgryzu oraz ocenić ryzyko niepowodzenia leczenia i przeciwdziałać powikłaniom.