Profilaktyka

Higienizacja jest podstawowym zabiegiem profilaktycznym, który zapobiega powstawaniu chorób dziąseł i próchnicy zębów. Pozwala utrzymać zdrowy i piękny uśmiech na lata. Nasze dyplomowane higienistki stomatologiczne uświadamiają jak ważna jest profilaktyka i odpowiednia higiena jamy ustnej.

Próchnica, zapalenie dziąseł, nadwrażliwość szyjek zębowych w większości przypadków spowodowana jest niewłaściwym dbaniem o zęby. Odpowiednia profilaktyka jest łatwiejsza i mniej kosztowna, niż późniejsze leczenie. W ramach profilaktyki proponujemy wizyty kontrolne co około 6 miesięcy.

Profilaktyka obejmuje skaling (usunięcie kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie osadu z płytki nazębnej), fluoryzację oraz instruktaż pokazujący w jaki sposób utrzymać zdrową jamę ustną po zabiegu. Wykorzystujemy do tego specjalne modele, na których pokazujemy w jaki sposób szczotkować zęby i jak używać nici dentystycznej. Należy pamiętać, że to właśnie codzienna higiena przeprowadzana samodzielnie w domu jest podstawą do zachowania zdrowia jamy ustnej.

Zabieg ten nie tylko poprawia stan zdrowia jamy ustnej, ale także wpływa na estetykę Twojego uśmiechu.

1 Skaling

to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Wykonywany jest w naszym gabinecie przez certyfikowane higienistki stomatologiczne za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg ten jest bezpieczny i pozwala usunąć zalegający kamień nazębny, którzy przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł, które objawiają się ich obrzękiem i krwawieniem.

Czasami osoby z większą wrażliwością mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Częstotliwość tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb, jednak zaleca się przeprowadzanie skalingu dwa razy w roku.

2 Piaskowanie

pozwala usunąć z powierzchni zębów osad oraz przebarwienia, które powstają od kawy, herbaty czy papierosów. Higienistka stomatologiczna wykonuje ten zabieg nowoczesną piaskarską, która kieruje strumień piasku dentystycznego na powierzchnię zębów. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Czasami osoby z większą wrażliwością i dużą ilością osadu nazębnego mogą odczuwać niewielki dyskomfort, który jednak bardzo szybko znika. Dużą zaletą tego zabiegu jest możliwość dotarcia i oczyszczenia trudno dostępnych powierzchni. Bardzo często zabieg ten jest dopełnieniem skalingu.

Piaskowanie przywraca zębom naturalną biel, gładkość oraz połysk. Częstotliwość tego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb, jednak zaleca się przeprowadzanie skalingu dwa razy w roku.

3 Fluoryzacja

Zapewnia większą odporność szkliwa, poprzez użycie preparatu o wysokim stężeniu fluoru.

Zabieg ten polega na nałożeniu na zęby pianki fluorkowej. Jest on zupełnie bezbolesny i nie powoduje uszkodzeń szkliwa. Rezultatem tego zabiegu jest wzmocnienie szkliwa, a także redukcja ryzyka wystąpienia próchnicy.

4 Instruktaż prawidłowej higienizacji jamy ustnej

Instruktaż wykonywany przez higienistkę stomatologiczną, pokaże w jaki sposób szczotkować zęby i jak używać nici dentystycznej samodzielnie w domu. Pozwoli to zachować uzyskany efekt zabiegu na dłużej. Do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej zalecane jest szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku przez 2-3 minuty.

Należy pamiętać, że to właśnie codzienna higiena przeprowadzana samodzielnie w domu jest podstawą do zachowania zdrowia jamy ustnej.

 

Jak często należy wykonywać higienizację?

Skaling, piaskowanie i fluroyzacja to zabiegi skłądające się na higieniazcję zębów w celu usunięcia kamienia nazębnego oraz zewnętrznych nalotów od kawy czy herbarty.
Szybkość odkładania się kamienia może być różna. Sprzyjają temu brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów, predyspozycje genetyczne czy choroby.
Zaleca się, aby zabieg higienizacji wykonywać raz na pół roku lub w zależności od potrzeb częściej.

 

Jakie są zalecenia po higienizacji?

– powstrzymaj się od jedzenia i picia przez 2 godziny po zabiegu
– po zabiegu nie można spożywać barwiących pokarmów oraz napojów takich jak: czerwone wino, czerwone buraki, czarna kawa, jagody, jeżyny itp. przez 24 godziny po zabiegu obowiązuje tzw. biała dieta
– jeśli pojawi się wrażliwość pozabiegowa, szczotkuj zęby miękką szczoteczką z pastą do zębów wrażliwych, stosuj płukanki ze zwiększoną zwartością fluoru

 

Jak dbać samodzielnie o higienę jamy ustnej?

Przede wszystkim należy dokładnie szczotkować zęby, przykładając wagę nie tylko do techniki, ale także samej szczoteczki. Istotne jest także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami i regularne kontrolne wizyty u lekarza dentysty.