Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii zajmujący się przywracaniem prawidłowych warunków zgryzowych w jamie ustnej. Zaburzenia zgryzu mogły wystąpić w wyniku, starcia patologicznego, urazu lub utraty zębów pacjenta. Długo nieleczone zaburzenia zgryzu prowadzą do pogłębienia się problemu. Wiąże się to z przesuwaniem zębów, brakiem możliwości prawidłowego spożywania pokarmów, występowaniem dolegliwości bólowych w okolicy głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego.

W protetyce stomatologicznej wyróżniamy dwa podstawowe typy uzupełnień protetycznych:

-uzupełnienia stałe
-uzupełnienie ruchome

1 W grupie stałych uzupełnień wyróżniamy:

Wkłady koronowo-korzeniowe uzupełnienie to stosowane w przypadku zębów leczonych kanałowo. Zastosowanie wkładu umożliwia odbudowę bardzo zniszczonego zęba poprzez założenie korony protetycznej.

Wkłady koronowe to wkłady wykorzystywane do odbudowy ubytków korony zęba. Najczęściej stosowane w zębach bocznych i mogą zostać wykonane z materiału kompozytowego czy porcelany.

Korony wykorzystywane są do odbudowy mocno zniszczonego zęba poprzez próchnicę czy po urazie, starciu patologicznym, służą poprawie estetyki, wyrównaniu uśmiechu i poprawy jego koloru.

Mosty są bardzo komfortowym i wygodnym rozwiązaniem protetycznym, poprzez umieszczenie mostu na stałe na własnych zębach pacjenta. Za pomocą mostów stomatologicznych uzupełnia się braki jedno lub kilku- zębowe. Most przytwierdzony na własne zęby odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym jak i funkcjonalnym.

Licówki to cienkie, stałe uzupełnienie protetyczne nakładane na zewnętrzną powierzchnię zęba mające na celu poprawę estetyki, wyrównaniu uśmiechu i poprawy jego koloru.

Uzupełnienia stałe oparte na implantach są jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań w celu przywrócenia integralności uzębienia. Implant odbudowuje ząb w sposób, który najlepiej imituje ząb naturalny. W przeciwieństwie do pozostałych metod nie wymaga ona szlifowania sąsiednich zębów i w pełni przywraca funkcję i estetykę uzębienia

2 Uzupełnienia ruchome:

protezy całkowite są to konstrukcje protetyczne uzupełniające braki wszystkich zębów – wykonywane u osób bezzębnych. Przywracają one tej grupie pacjentów utraconą czynność żucia, poprawiają wymowę i polepszają wygląd estetyczny, a co za tym idzie codzienne funkcjonowanie. Wykonywane są w taki sposób, aby przywrócić komfort pacjenta.

protezy nakładowe są to protezy ruchome, które utrzymują się na zębach za pomocą różnych zaczepów – zatrzasków, magnesów czy połączeń teleskopowych. Protezy takie zapewniają pacjentowi lepszy komfort niż klasyczne protezy częściowe osiadające, dobry efekt estetyczny i chronią wyrostek zębodołowy przed zanikiem.

protezy szkieletowe często są najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta przy rozległych brakach uzębienia. Dodatkowo stosuje się je do szynowania zębów w chorobach przyzębia czy w celu utrwalenia wyników leczenia ortodontycznego. Są to ruchome uzupełnienia protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej. Protezy te umożliwiają dużo bardziej komfortowe funkcjonowanie pacjentowi.

 

Jak przebiega proces wykonania licówki i jak długo trwa?

Wykonanie licówki porcelanowej objemuje zwykle dwie/trzy wizyty w odstępie około tygodnia.
Na pierwszej wizycie lekarz dentysta szlifuje ząb, na który będzie wykonywana licówka. Jest to preparacja niezwykle oszczędna i przebiega jedynie w obrębie szkliwa, stąd jest bezbolesna.
Po przygotowaniu zęba stomatolog pobiera wycisk protetyczny, precyzyjnie odwzorowujący opracowany obszar zęba.
We współpracy z pacjentem, stomatolog ustala kolor przyszłej licówki, następnie wycisk wraz z odpowiednią dokumentacją jest przekazywany do laboratorium protetycznego.
Tam technik protetyczny wykonuje licówkę – indywidualnie dopasowaną do przygotowanego zęba.
Pierwszą wizytę kończy wykonanie w gabinecie licówki tymczasowej.Licówka tymczasowa zabezpiecza oszlifowany ząb w czasie niezbędnym do wykonania ostatecznej licówki.

Na drugiej wizycie lekarz dentysta mocuje licówkę za pomocą specjalnego kleju. Na tym etapie leczenie jest zakończone.

 

Co jest lepsze implant czy most protetyczny?

Z medycznego punktu widzenia, uzupełnienie braku lub braków zębowych implantem, implantami stomatologiczntmi jest niewątpliwe najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta. Leczenie implantem eliminuje konieczność opiłowania zdrowych własnych zębów i to jest najważniejszy element przewagi implantu nad mostem. Leczenie implantem jest nieco droższe, niż leczenie mostem protetycznym, lecz korzyści zdrowotne są niewspółmiernie większe.

 

Kiedy można zastosować most protetyczny?

Most zębowy stosujemy wtedy, gdy pojawia nam się pojedyncza luka międzyzębowa. Warunkiem jest, aby sąsiadujące z luką zęby kwalifikowały się na filary dla mostu. W tej roli mogą też występować implanty.

 

Czy protezy są wytrzymałym rozwiązaniem?

Jeśli posiadasz protezę, powinieneś zadbać, by co pół roku lekarz skontrolował jej stan. Jednak po pięciu – siedmiu latach podłoże protetyczne częściowo zanika, co powoduje, że proteza przestaje być idealnie dopasowana. Jest to moment, w którym należy wykonać nową protezę.