Aparat ortodontyczny a leczenie zębów

aparat ortodontyczny, a leczenie u dentysty

To, czy można leczyć zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, szczególnie interesuje pacjentów, którzy zdecydowali się na aparat stały. Nie można zdejmować go samodzielnie, dlatego w wypadku jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta u ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zadbać o to, by jego zęby były całkowicie wyleczone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko dodatkowych wizyt w czasie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak zakazów leczenia zębów, jeżeli pacjent nosi aparat stały.

Korzystanie z aparatu wiąże się ze zwiększoną potrzebą dbania o zęby. Ze względu na zamocowane na zębach zamki oraz inne elementy konstrukcji aparatu, usuwanie osadów i resztek jedzenia, staje się nieco trudniejsze. Dlatego pacjenci leczący się ortodontycznie muszą szczególnie uważnie myć zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu. Zaniedbanie higieny w tym czasie, może sprawić, że na wcześniej wyleczonych zębach pojawią się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji należy zapisać się na wizytę u stomatologa. Zignorowanie zmian ze względu na aparat ortodontyczny może wywołać negatywne skutki. Próchnica z łatwością atakuje kolejne zęby, dlatego bezpieczniej wyleczyć problem.

Leczenie w trakcie noszenia aparatu jest możliwe. Jeśli aparat utrudnia dotarcie do nadpsutego zęba, można go ściągnąć na czas naprawy. Taki zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.