Badanie stawów skroniowo-żuchwowych

Badanie diagnostyczne stawów skroniowo żuchwowych - Dentysta Toruń

Kompleksowa diagnostyka jamy ustnej to nie tylko sprawdzanie zdrowia zębów, przyzębia i dziąseł. W naszej klinice dentysta w trakcie wizyty kontrolnej może zbadać również stawy skroniowo-żuchwowe. Dlaczego jest to ważny element diagnostyczny? Niekiedy źródło bólu może być mniej oczywiste i nie zawsze wynika z chorób zębów. Objawy takie jak zgrzytanie zębami, kliknięcia oraz trzaski i szmery w stawach, trudności w szerokim otwieraniu ust mogą świadczyć o zaburzeniu stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to szczególnie dokuczliwa przypadłość zwłaszcza jeżeli wywołuje bóle głowy, karku i pleców, prowadzi do patologicznego starcia zębów oraz ich nadmiernej ruchomości.

W takim wypadku leczenie jest koniecznością, aby przywrócić pełną funkcjonalność szczęki. Przede wszystkim konieczne będą badania diagnostyczne, które pozwolą dentyście ocenić skalę problemu. W takim przypadku niezbędna będzie rekonstrukcja zgryzu przy użyciu specjalnego deprogramatora, wobec czego podczas wizyty dentysta pobierze specjalne wyciski szczęki i żuchwy potrzebne do jego przygotowania. Celem działań dentysty jest w tym przypadku ustalenie prawidłowego zgryzu pacjenta. W oparciu o analizę zgryzu pacjenta lekarz stomatolog ustala najkorzystniejszej metody leczenia, której efektem będzie korekta zwarcia zębów oraz usunięcie wcześniej występujących dolegliwości.

W naszym gabinecie stomatologii estetycznej profesjonalnie badamy stawy skroniowo-żuchwowe i oferujemy naszym pacjentom najskuteczniejsze metody leczenia.