Zgrzytanie i zaciskanie zębów

bruksizm zgrzytanie zębami dentysta toruń

Zgrzytanie i zaciskanie zębów w większości przypadków jest wynikiem długotrwałego stresu i niestety wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia pacjentów. Jedną z mniej oczywistych przyczyn bruksizmu (czyli tego problemu) są przewlekłe bóle głowy, często mylone z migreną. Zwykle pacjenci dotknięci bruksizmem, choć zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, stosują dużą siłę nacisku, która ma negatywny wpływ na stan zębów.

Do najbardziej znanych skutków bruksizmu należą pęknięcia, ukruszenia i ścieranie zębów, a także krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa też tak, że pacjenci zauważają trzaski czy przeskakiwanie w żuchwie oraz bóle skroni i szczęki. Na takie objawy należy reagować jak najszybciej, aby nie pogłębiały się związane z tym dolegliwości.

Na szczęście łatwo zauważyć objawy bruksizmu. Szybka diagnoza i podjęte działanie ratują stan zębów przed niekorzystnymi efektami tej choroby. Odpowiedzią stomatologów na ten problem są szyny relaksacyjne. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, które chronią je i pomagają w relaksacji szczęki. Chociaż gotowe szyny można kupić na przykład w aptece, najlepsze z nich są przygotowywane przez stomatologa. Wtedy pacjent ma pewność, że szyny zostały dopasowane do niego indywidualnie, na miarę jego potrzeb i faktycznie usuną problem.

W przypadku zgrzytania i zaciskania zębów konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym.