Budowa i rodzaje implantów stomatologicznych

budowa i rodzaje implantów stomatologicznych - Dentysta Toruń

O skuteczności implantów zębowych decyduje wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych, jest ich solidna budowa przypominająca naturalny z ząb. Implant stomatologiczny składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest śruba zastępująca korzeń zęba. Najczęściej stosowanym materiałem, z którego wykonuje się śruby jest tytan. To właśnie śruba jest najważniejszym elementem, ponieważ to ją dentysta umieszcza w kości, aby się zintegrowała i tworzyła solidną podstawę dla odbudowy protetycznej.

Odbudowa protetyczna, czyli najczęściej korona, zastępuje ząb pod względem wizualnym. Korony bardzo dobrze imitują naturalne zęby zwłaszcza, jeżeli pacjent zdecyduje się na wykonanie u dentysty korony cyrkonowej. Jeżeli jednak pacjent wymaga odbudowy większej ilości zębów, może zdecydować się na inny rodzaj protezy. Na implantach można oprzeć również mosty, a także całkowite protezy. Tak więc drugim elementem budowy implantu jest odbudowa protetyczna umieszczana na śrubie. Trzecim, równie ważnym elementem jest łącznik, który spaja ze sobą śrubę oraz odbudowę.

Są również różne rodzaje implantów. Ze względu na materiały stosowane przez dentystów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Rodzaje te można podzielić również pod względem miejsca umieszczenia wszczepu. Najczęściej stosowane są implanty śródkostne, umieszczane głęboko w kości. Z kolei implanty podokostnowe stosuje się co raz rzadziej, ponieważ nie są tak głęboko osadzane i przez to są mniej trwałe.