Chirurgia przedprotetyczna – przygotowanie do leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie w pełni funkcjonalnego zgryzu po utracie zębów lub trudnym leczeniu. Czasami zdarza się, że aby stomatolog protetyk mógł przygotować w pełni funkcjonalną protezę, niezbędny jest dodatkowo zabieg chirurgiczny. Podobnie jest w sytuacji, kiedy zamiast uzupełnienia protetycznego, pacjent decyduje się na implanty zębów. Dlaczego chirurgia przedprotetyczna jest ważna? Zależy nam na tym, by uzupełnienie protetyczne, które będzie efektem końcowym leczenia, było dobrze dopasowane i komfortowe dla pacjenta.
Zabiegi, jakie należy wykonać w zakresie przedprotetycznego leczenia chirurgicznego, zawsze zależą od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Dentysta musi ocenić takie elementy, jak układ szczęk, ubytki zębowe, czy dziąsła. Bardzo często przy odbudowie utraconych zębów konieczna jest najpierw odbudowa kości. Wynika to z tego, że po utracie zębów kości stopniowo zanikają, przez co aby zastosować solidne uzupełnienie protetyczne czy implant, konieczna jest regeneracja kości.
W zakresie chirurgii przedprotetycznej znajdują się również takie zabiegi jak: usuwanie zmian chorobowych tkanek miękkich i kości, modelowanie zagłębień kostnych, podniesienie zatoki szczękowej, czy plastykę wyrostka zębodołowego. Niekiedy zdarza się, że chirurg stomatolog musi usunąć niektóre zęby. Jeżeli ten etap pojawi się w planie leczenia, nie należy się go obawiać. Dentysta postara się dobrać zabiegi tak, by pomogły i jednocześnie były jak najmniej inwazyjne. Wszystko po to, by w efekcie końcowym, pacjent zyskał doskonale dopasowaną protezę.