Chirurgia stomatologiczna – rekonstrukcja szczęki

Chirurgia stomatologiczna - rekonstrukcja szczęki w gabinecie dentystycznym

Chirurgia stomatologiczna to szeroki dział zabiegów, wykonywanych tylko przez najwybitniejszych specjalistów. Z reguły, zabiegi chirurgii stomatologicznej wymagają większej wiedzy i doświadczenia od lekarza dentysty, ze względu na to, że zwykle są bardziej skomplikowane niż regularne zabiegi. Oprócz najbardziej znanych zabiegów takich jak ekstrakcje zębów, chirurg stomatolog ma o wiele więcej zadań.

Bardzo często do kliniki stomatologicznej przychodzą pacjenci, którzy na przykład na skutek urazu, wad czy innych niezależnych przyczyn wymagają rekonstrukcji szczęki. Chirurg stomatolog podejmuje się operacji, które mają na celu przywrócenie odpowiedniej formy i funkcji szczęki pacjenta. Umiejętności lekarza dentysty sprawdzają się również przy pracy nad tkankami miękkimi. Dzięki chirurgii stomatologicznej specjalista ma możliwość odsłonięcia zębów zatrzymanych oraz przygotowanie do zabiegów protetycznych czy implantologicznych. Niekiedy, aby dentysta mógł poprawnie przeprowadzić zabieg, niezbędne jest usunięcie zębów, aby utworzyć większą przestrzeń w jamie ustnej.

Chirurgia stomatologiczna eliminuje takie problemy, jak choroby twarzoczaszki, błony śluzowej, czy przyzębia, a także niektóre wady zgryzu. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej lekarz przeprowadza z najwyższą dbałością przy zastosowaniu znieczulenia. Z uwagi na to, że są to trudniejsze zabiegi, pacjent musi liczyć się z koniecznością krótkiej rekonwalescencji. Wszelkie szczegóły dentysta zawsze omawia z pacjentem.