Choroby zębów – leczenie u dentysty

leczenie chorób zębów w klinice dentystycznej

Wizyty u dentysty są nie tylko dla pacjentów, którzy pragną poprawić piękno swojego uśmiechu. Podstawą zawodu dentysty jest leczenie chorób zębów. Oczywiście najbardziej znaną jest próchnica zębów, która atakuje twarde tkanki, wywołując trwałe uszkodzenia zębów. Istnieją inne, równie nieprzyjemne choroby zębów. Dla przykładu nieleczona próchnica może prowadzić do zapaleń miazgi zęba, który powoduje nieznośne dolegliwości bólowe.

Nieleczenie chorób takich jak próchnica czy zapalenie miazgi, może sprawić, że w jamie ustnej pojawią się poważniejsze problemy takie jak torbiele czy zgorzele. Taki stan zapalny może zapoczątkować niekorzystne zmiany kostne przy wierzchołku korzenia zęba. Wczesna reakcja umożliwi skuteczne leczenie, które usunie problem. Tak samo w przypadku ropnia. Zwykle powstającego w kieszeni zębowej lub w pobliżu wierzchołka zęba niezbędna jest szybka reakcja, by nie dopuścić do uszkodzenia tkanek. Do innych chorób zębów zaliczamy także nadwrażliwość zębów, kiedy przy kontakcie z ciepłymi lub zimnymi napojami i pokarmami pacjenci odczuwają ból. Wynika to najczęściej z odsłonięcia zębiny zęba w wyniku erozji szkliwa. Zwykle kwasy zawarte w pokarmach mają negatywny wpływ na szkliwo, dlatego staje się ono bardziej podatne na uszkodzenia.

Choroby dotyczą również samych dziąseł np. paradontoza prowadząca do utraty zębów. Niezależnie od tego, jakie choroby zębów dotykają pacjentów, należy szybko zgłosić się do dentysty.