Co niszczy zęby?

co niszczy zęby - dentysta Toruń

Wiele mówi się o tym, jak ważna jest profilaktyka i prawidłowa higiena jamy ustnej. Dentyści przestrzegają przed skutkami niemycia zębów, jednak spotykamy też wiele innych złych czynników. Co niszczy zęby poza brakiem higieny albo równie znanymi z psucia słodyczami? Często są to niepozorne nawyki, które negatywnie wpływają na stan zębów.

Na szczycie każdej listy w temacie psucia zębów powinny znaleźć się papierosy. Jak wiadomo zawarte w nich szkodliwe substancje nie tylko szkodzą zębom ale i całemu organizmowi. Niektórzy ludzie mają tendencję do otwierania butelek zębami. Takie zachowanie nie tylko naraża zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale też zwiększa ryzyko ukruszenia. Podobne skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Szybkie starcie zębów, pozbawia ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy także obgryzanie paznokci, długopisów czy ołówków. To sprzyja przenoszeniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.

Nawyki żywieniowe również mają wpływ na zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami także zostawiają po sobie osad na zębach, którego większość osób nie usuwa w ciągu zabieganego dnia. Warto też pamiętać, że niektóre pokarmy i napoje powodują przebarwienia albo niszczą szkliwo przez wysoką zawartość kwasów.

Prawidłowa higiena pomaga zapobiegać niszczeniu zębów, jednak należy pamiętać, by robić to właściwie. Zbyt mocne szczotkowanie uszkadza szkliwo i podrażnia dziąsła. Warto więc szczotkować z uwagą.