Co robić, gdy bolą dziąsła?

Przyczyn bólu dziąseł może być wiele, jednak nie należy ich lekceważyć. Pacjenci często decydują się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w przypadku silnego bólu zębów. Dlaczego jednak tego nie robić, gdy bolą dziąsła?
Ból dziąsła zwykle występuje w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a czasem nawet krwawienia. Zazwyczaj ignorujemy te objawy, zrzucając winę na „przypadkowe urażenie się szczoteczką”, jednak takie przypadki mogą być oznaką poważniejszego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może prowadzić do zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych czy recesji dziąseł. To też bezpośrednio wpływa na rozwój paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.
Zwykle stany zapalne powstają na skutek podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub stosowanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to siedlisko bakterii, które mogą być odpowiedzialne za stan zapalny. Często dolegliwości bólowe powstają także w wyniku urazu (np. uderzenia), stosowania źle dobranych protez, czy u kobiet w ciąży.
Szybkim sposobem na złagodzenie bólu dziąseł są specjalne, łagodzące płukanki czy żele powszechnie dostępne w aptekach. Niestety w wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny nie ustępuje, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Wizyta w gabinecie dentystycznym i podjęcie leczenia, usunie ból na dobre.