Co robić po usunięciu zęba?

Dentysta Toruń omawia z pacjentką zalecenia po usunięciu zęba w gabinecie stomatologicznym

Dentysta zawsze stara się dopasować metodę leczenia, by jak najbardziej oszczędzić naturalne zęby, jednak bywa tak, że usunięcie zęba jest jedynym możliwym rozwiązaniem problemu pacjenta. W tym wypadku kategorycznie należy stosować się zaleceń stomatologa. To bardzo ważne, aby uniknąć powikłań, a sam proces gojenia przebiegał sprawnie i bezpiecznie.

Przede wszystkim trzeba zgodnie z poleceniami tamować krwawienie, zagryzając zabezpieczający ranę jałowy gazik. Co więcej należy uważać, ze środkami przeciwbólowymi. Znieczulenie ustępuje niedługo po zabiegu, a ból może być przejmujący. W tej kwestii trzeba bezwzględnie trzymać się wytycznych dentysty, ponieważ nadmierne przyjmowanie leków może być niebezpieczne dla zdrowia organizmu.

Po powrocie do domu warto przyłożyć do policzka zimny okład, aby zminimalizować pojawienie się opuchlizny. Jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, przez pierwsze dwie godziny nie należy ani jeść, ani pić. Po tym czasie można zjeść coś lekkiego, najlepiej w postaci płynnej lub papkowatej. Nie wolno jeść twardych i chrupkich albo gorących i pikantnych potraw. Jeżeli palisz papierosy lepiej zrezygnować z nich na kilka dni, ponieważ utrudniają gojenie się rany.

Dentyści przestrzegają, by w pierwszej dobie po zabiegu usunięcia zęba, nie płukać zbyt mocno ust. Ranę zabezpiecza skrzep, którego wypłukanie mogłoby grozić otwarciem rany. To wywołuje nieprzyjemny, dokuczliwy ból i otwartą drogę dla bakterii. Równie mocno należy uważać przy szczotkowaniu.