Co powinieneś wiedzieć o wypadaniu zębów?

Skutki wypadania zębów - Dentysta Toruń

Wypadanie zębów jest naturalne tylko w przypadku dzieci w momencie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jeżeli osoba dorosła zauważy u siebie niepokojące objawy takie jak poruszanie się zębów, czy krwawienia przy szczotkowaniu oznaczające osłabienie lub choroby dziąseł, powinna zgłosić się do dentysty. W wielu przypadkach zęby da się wyleczyć i zapobiec ich wypadaniu.

Jeśli jednak pacjent straci swoje zęby na skutek choroby, urazu, czy z innej przyczyny, tym bardziej nie powinien ignorować problemu. Oprócz takich skutków, jak trudności w przeżuwaniu i mowie, utrata zębów generuje szereg innych dolegliwości. Głównym i najpoważniejszym skutkiem wypadania zębów jest zanik kości oraz luka, przez którą inne zęby tracą oparcie. Zęby, które nie mają odpowiedniego oparcia z czasem zaczynają przemieszczać się w stronę luki. To prowadzi do wielu zaburzeń takich jak przedwczesne ścieranie zębów oraz powstawania wad zgryzu. To oznacza, że utrata nawet jednego zęba wpływa negatywnie na zdrowie innych zębów.

Oprócz elementów zdrowotnych, wypadanie zębów niekorzystnie wpływa na estetykę uśmiechu oraz na wygląd twarzy. Zdarza się, że ze względu na braki zębowe zapadają się policzki lub dochodzi do innych zniekształceń twarzy. Wiele osób wygląda wtedy starzej. Warto dodać, że utrata zębów może wywoływać też dolegliwości ogólne np. przewlekłe bóle głowy, a nawet kręgosłupa. To wszystko dowodzi na to, że nie można ignorować wypadania zębów i należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty.