Co to jest endodoncja?

endodoncja czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem w gabinecie stomatologicznym Toruń

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, w stomatologii to dział, obejmujący rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zębowej. Powszechnie znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne należy do jednych z trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowym technologiom i umiejętnościom endodonty, czyli stomatologa zajmującego się takim leczeniem, leczenie kanałowe przebiega sprawnie. Obecnie zabiegi leczenia kanałowego wykonuje się najczęściej pod mikroskopem, co gwarantuje doskonałą widoczność zainfekowanej miazgi zęba.

Leczenia kanałowego wymagają dość poważne przypadki. Są to nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg endodontyczny trafiają także pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że interwencja endodonty konieczna jest też przed planowanym leczeniem protetycznym. Zanim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, wykonuje szereg badań diagnostycznych, które ocenią, w jaki sposób można uratować ząb.

Chociaż leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesna stomatologia sprawia, że nie należy się go bać. Każdy zabieg endodontyczny wykonywany jest ze znieczuleniem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Prawidłowo oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.