Czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty?

Czy cukrzycy mogą mieć implanty zębów? - Dentysta Toruń

Wielu pacjentów cierpiących na cukrzycę, zastanawia się, czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty. Powodem, dla którego cukrzyca może być uznawana za przeciwskazanie jest to, że powoduje wolniejsze gojenie ran. Pomimo ogromnych zdolności lekarzy dentystów, którzy wszczepiają implanty, zabieg implantologiczny jest nadal dość wymagający względem pacjenta. W związku z tym, diabetycy są w gronie pacjentów ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się infekcji. Oprócz tego dłuższy jest też proces integracji kości i implantu.

Cukrzyca nie wyklucza jednak możliwości wszczepienia implantu zębowego. Leczenie implantologiczne musi jednak przebiegać w określonych warunkach. Przede wszystkim cukrzyca musi być kontrolowana i ustabilizowana. Wobec tego konieczny będzie stały kontakt z diabetologiem, który zapewni bezpieczną kontrolę choroby. Z drugiej strony niezbędny będzie odpowiedni plan leczenia implantologicznego, oparty o wiedzę i doświadczenie lekarza dentysty. Połączenie tych dwóch czynników powinno umożliwić bezpieczny przebieg wszczepienia implantu, a następnie przyjęcia go przez organizm.

Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany przez lekarza dentystę, dlatego pacjent, który zgłasza się na leczenie do kliniki stomatologicznej, powinien poinformować o cukrzycy. Dzięki temu dentysta będzie mógł ocenić, czy dany pacjent może mieć wszczepione implanty zębów. Jeśli okaże się, że dany pacjent, nie powinien mieć implantów, dentysta z pewnością zaproponuje inne rozwiązanie.