Czy każdy może mieć implanty?

Obecny rozwój stomatologii sprawia, że leczenie jest dostępne praktycznie dla każdego. Zabieg wszczepienia implantów, choć należy do tych bardziej wymagających, także z czasem stał się jak najbardziej bezpieczny. Mimo to istnieje kilka przeciwwskazań, na które warto zwrócić uwagę decydując się na taki zabieg.
Przede wszystkim implantów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwająca choroba nowotworowa oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie mogą mieć również dzieci i osoby do 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.
Wiele czynników nie wyklucza ostatecznie zastosowania implantów, jednak powinny być one skonsultowane ze stomatologiem przed podjęciem zabiegów implantacji. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują także ci, którzy od lat nałogowo palą papierosy.
Implanty wymagają dobrej kondycji szczęki i jamy ustnej, dlatego pacjenci dotknięci chorobami takimi jak próchnica czy parodontoza, powinny najpierw podjąć leczenie stomatologiczne, nim będą mogli zdecydować się na zabieg wszczepienia implantów.
W innych sytuacjach nie ma przeciwwskazań do zastosowania implantów. Każdy, kto pomyślnie przejdzie konsultację medyczną może mieć implanty.