Chirurgia stomatologiczna – czy korzenie zębów można usuwać?

Efekt leczenia zębów zawsze zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Od tego, w jakim stopniu zniszczony jest ząb, zależy w jaki sposób będzie leczony i jakie rozwiązania stomatologiczne zostaną zastosowane. Są takie sytuacje, kiedy tylko korona zęba jest zniszczona próchnicą, natomiast sam korzeń zęba pozostaje nienaruszony. W innych przypadkach korzeń również może być głęboko zainfekowany i wówczas należy go usunąć. W ten sposób dentysta zapobiega rozwojowi poważnych chorób, usuwając potencjalne ognisko zapalne.
W sytuacji, kiedy korzeń zęba można uratować, ząb można odbudować za pomocą wkładu korzeniowo-koronowego. Taki wkład w stomatologii służy połączeniu naturalnego korzenia zęba z odbudowaną protetyczną w postaci korony zębowej. Tą metodą pacjent zyskuje trwałą odbudowę zęba, na naturalnym korzeniu. Może się jednak zdarzyć, że korzeń zęba także jest zainfekowany próchnicą, wówczas większy sens ma usunięcie korzenia. Inne przyczyny, które zaliczają się jako wskazania do usunięcia korzenia zęba to między innymi: pęknięcia lub rozchwianie korzenia, parodontoza, problemy dziąseł, czy rozległy stan zapalny. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurga stomatologa.
Zabieg wykonywany jest w naszym gabinecie dentystycznym pod znieczuleniem, a wyspecjalizowany chirurg stomatolog z najwyższą starannością usuwa korzeń. Po usunięciu korzenia dentysta ma możliwość przeprowadzenia rekonstrukcji kostnej oraz odbudowy usuniętego zęba.