Czy martwy ząb może boleć?

Czy martwy ząb może boleć? - Dentysta Toruń

Martwy ząb, to taki, który został w pełni przeleczony kanałowo. Co do zasady, taki ząb nie powinien być odczuwalny z uwagi na profesjonalne opracowanie kanałów. Bezpośrednio po zabiegu endodontycznym pacjent może odczuwać ból, ze względu na to, że leczenie kanałowe jest dość inwazyjnym zabiegiem względem pacjenta. Wówczas przeważnie źródłem bólu jest nie tyle sam martwy ząb, co tkanki okołowierzchołkowe. Zwykle dolegliwości po zabiegu powinny ustąpić w przeciągu kilku dni. Jeżeli mimo upływu czasu martwy ząb boli, należy zgłosić się do dentysty, aby profesjonalnie ocenił problem.

Przyczyna bólu może być prosta i łatwa do usunięcia. Na przykład jeżeli wypełnienie leczonego kanałowo zęba jest zbyt wysokie, prowadzi to do przeciążenia zęba i tym samym odczucia bólu. Poprawa wypełnienia w takiej sytuacji zwykle wystarcza, by pacjent znów poczuł się dobrze. Jeżeli jednak to nie wypełnienie stanowi problem, wtedy przyczyna może być bardziej złożona i wymaga już szybkiej interwencji stomatologa endodonty.

Przeważnie martwy ząb może boleć, kiedy kanał nie zostanie do końca opracowany. Jeżeli zmiany chorobowe nie zostaną do końca usunięte albo kiedy kanał nie zostanie odpowiednio wypełniony, pacjent może odczuwać dyskomfort i ból. Podobnie w przypadku kanałów nieodkrytych lub nietypowo rozdwojonych. Wtedy konieczna jest szybki powtórny zabieg leczenia kanałowego. Przyczynę stomatolog endodonta ocenia na podstawie badań diagnostycznych.