Czy parodontoza wyklucza wszczepienie implantów?

parodontoza może być przeciwwskazaniem dla zabiegu wszczepienia Implantów, najpierw musi być wyleczona

Parodontoza to przykra choroba przyzębia, najczęściej objawiająca się krwawieniem dziąseł, obrzękiem oraz bardzo często nieprzyjemnym zapachem z ust. Chociaż nie jest to choroba, która całkowicie wyklucza zabiegi dentystyczne, należy uporać się z nią przed podjęciem jakichkolwiek działań. Zwykle parodontoza prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, zaniku kości, a nawet utraty zębów oraz wywołuje przewlekłe stany zapalne, które mają negatywny skutek na zdrowie jamy ustnej. To sprawia, że podejmowanie innych zabiegów dentystycznych może okazać się niemożliwe.

Tak samo w przypadku implantów zębowych, jak i innych uzupełnień protetycznych oraz zabiegów upiększających jamę ustną, dentysta może podjąć się swoich zadań tylko w przypadku, gdy jama ustna jest zdrowa. Skutki parodontozy mogą bardzo osłabić układ kostny szczęki oraz negatywnie wpływać na dziąsła, dlatego może być przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów. Implant potrzebuje wystarczającej ilości kości, aby mógł być wszczepiony na stałe. W przeciwnym razie może się nie przyjąć.

Z uwagi na to, przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, dentysta musi najpierw zadbać o zdrowie jamy ustnej pacjenta. Wyleczenie parodontozy jest więc niezbędnym i często pierwszym krokiem, zanim możliwe będą inne działania stomatologii estetycznej. Z uwagi na to plan leczenia dentystycznego powinien rozpoczynać się od obszernych badań diagnostycznych, wykrywających wszelkie przeciwwskazania.