Czy ruchomą protezę trzeba zdejmować na noc?

ruchome protezy zębowe należy zdejmować na noc zalecają dentyści z Torunia

Niezależnie od tego, jak dobrze ruchoma proteza zębowa została dopasowana do pacjenta, istnieje kilka czynników, które sprawiają, że z protezami zębowymi nie należy spać. Jedną z głównych przyczyn, dla których trzeba zdejmować protezę na noc, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Zalecenia stomatologów są jednoznaczne. Aby proteza służyła dobrze należy ją właściwie czyścić i pielęgnować. Mycie jamy ustnej oraz dokładne mycie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozwoju bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Ponadto, korzystając z ruchomej protezy, jesteśmy narażeni, na obcieranie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą powodować nawet stany zapalne dziąseł, dlatego warto dawać odpoczynek błonom śluzowym w ciągu nocy. Innym ważnym czynnikiem decydującym o tym, że trzeba zdejmować protezę na noc jest ryzyko zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy w pełni świadomi naszych zachowań, co może skutkować uszkodzeniem lub nawet połamaniem protezy i zadławieniem.

W przypadku, kiedy nie jest się pewnym jak należy postępować z protezą, warto skonsultować swoje obawy ze stomatologiem. Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w dobrym stanie na długo. Protezy zębowe zwykle służą przez 5 -7 lat. Po tym czasie zużywają się i należy wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są właściwie dopasowane.