Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

dentysta zaleca stosowanie płynu do płukania jamy ustnej

Chociaż warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, nie należy traktować go jako zamiennika szczotkowania, a raczej uzupełnienie kompleksowej higienizacji. Jak wiadomo podstawą właściwiej pielęgnacji zębów jest oczywiście co najmniej dwukrotne szczotkowanie w ciągu dnia. Warto jednak wzbogacić ją dodatkowo o płyn do płukania jamy ustnej. Dlaczego?

Dentyści rekomendują stosowanie płynu przede wszystkim dlatego, że dociera do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Niekiedy za pomocą płynu wypłukujemy zalegający osad z miejsc, do których ciężko dotrzeć szczoteczką. Ponadto aktywne składniki płynu wzmacniają działanie pasty do zębów oraz wyrównują pH jamy ustnej. Co więcej w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie wybielające, łagodzące, chroniące dziąsła albo na przykład odświeżające oddech. Niektóre z nich wzmacniają szkliwo lub przyspieszają regenerację błon śluzowych. Warto zwrócić uwagę na skład, szczególnie, że dentyści przestrzegają przed płukankami zawierającymi alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a przecież taki środek powinien pomagać zamiast szkodzić. Należy też zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, bo jego zbyt duże dawki nie są korzystne dla naszych zębów.

Dobrze więc stosować płyn do płukania jamy ustnej jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po myciu zębów. W tej roli dobrze sprawdzają się też płukanki ziołowe, które także radzą sobie z bakteriami.