Protezy całkowite – czy warto?

Czy warto wybrać protezę całkowitą - Protetyk Toruń

Protezy całkowite mają na celu pokrycie całkowitego bezzębia. W przypadku, kiedy pacjent utraci wszystkie zęby lub na skutek powikłań czy dolegliwości – należy je usunąć, wówczas całkowita proteza może być dobrym rozwiązaniem. Poprzez protezę całkowitą dentysta przywraca utraconą zdolność żucia, pozytywnie wpływa na wymowę oraz odmienia wygląd uśmiechu i całej twarzy. Dla wielu pacjentów oznacza to powrót komfortu życia i swobodnego funkcjonowania.

Wykonywane u protetyka protezy całkowite wyglądają niezwykle naturalnie, co jest niezwykle ważne dla pacjentów. Dobrze przygotowana proteza zębowa niewiele różni się wyglądem od naturalnych zębów, dlatego wielu pacjentów się na nią decyduje. Co istotne przygotowanie protezy zębowej gwarantuje niższą cenę w zestawieniu z wieloma innymi dostępnymi w gabinecie dentystycznym uzupełnieniami protetycznymi. Warto zauważyć również małoinwazyjny sposób leczenia. Proteza całkowita z reguły zachowuje swoje miejsce w jamie ustnej poprzez dokładne dopasowanie do anatomicznych uwarunkowań oraz dzięki ślinie. To jest tzw. adhezyjne przyleganie protezy. Poprawnie przygotowana przez protetyka proteza, przez co najmniej kilka lat nie powinna sprawiać kłopotu, niestety każdy przypadek jest indywidualny.

Czasem zdarza się, że pomimo dobrego przygotowania i dopasowania protezy, nie zawsze trzyma się trwale w jamie ustnej. Ma na to wpływ wiele czynników np. zanik kości, czy ślina. Dlatego dla stabilizacji, obecnie dentyści często osadzają protezę na pojedynczych implantach, dzięki czemu proteza całkowita zyskuje pełną stabilizację i już się nie przesuwa.