Czym jest chirurgiczna resekcja zęba?

Chociaż leczenie kanałowe jest niezwykle precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta w tym celu z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dotrzeć do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do niewypełnionej części kanału zębowego, gdzie znajduje się zakażenie. Aby dostać się do kości chirurg stomatolog nacina tkankę śluzówki. W taki sposób może dokładnie obejrzeć ząb i usunąć objęte chorobą fragmenty. W momencie, gdy kanał jest już dobrze oczyszczony wypełnia go cementem dentystycznym.
Tak jak w przypadku leczenia kanałowego, obecnie w klinikach dentystycznych, chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba pod mikroskopem. Dzięki temu, każdy zabieg jest niezwykle precyzyjny i pozwala dotrzeć do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. Zwykle już po kilku dniach od wykonania zabiegu, chirurg stomatolog może usunąć pacjentowi szwy. To, czy leczenie przebiegło prawidłowo, można ocenić, po upływie kilku tygodni, czego głównym sygnałem będzie zniknięcie dolegliwości bólowych.
Przeważnie resekcja zęba konieczna jest, kiedy chirurg stomatolog nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na nietypową budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. W takim wypadku nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe. Chirurg stomatolog zdecyduje co będzie najlepsze.