Czym jest kiretaż w stomatologii?

kiretaż to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym leczący choroby przyzębia

Kiretaż to w stomatologii zabieg z zakresu leczenia chorób przyzębia. Jego głównym celem jest oczyszczenie kieszeni dziąsłowych z kamienia nazębnego. Odkładający się blisko dziąseł osad, może powodować stany zapalne oraz prowadzi do rozwoju przykrych chorób. Jeżeli kamień nazębny zbiera się kieszonkach dziąsłowych, popularne zabiegi oczyszczające, takie jak skaling czy piaskowanie, mogą nie wystarczyć.

Kiretaż dzieli się na otwarty albo zamknięty w zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych. Jeśli są głębokie, konieczny będzie kiretaż otwarty. Różnica polega na tym, że przy kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i odsłonić korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie ma takiej potrzeby. Ten zabieg stomatolog przeprowadza przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, ale po zabiegu często występują nieprzyjemne niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie albo np. niewielka ilość krwi w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości należy przyjmować przepisane przez stomatologa antybiotyki i leki przeciwbólowe. Należy też przejść na lekką dietę półpłynną, dzięki temu pacjent ogranicza żucie i nie nadwyręża leczonego obszaru. W czasie gojenia się dziąseł pomocne będzie też delikatne oczyszczanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie lub irygacja mogą podrażniać.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie stanów zapalnych i chorób wywoływanych obecnością osadu w okolicach dziąseł.