Czym jest periodontologia?

Czym jest periodontologia? Dentysta Toruń

Niezależnie od tego, jak bardzo pacjent dba o higienę jamy ustnej i zdrowie swoich zębów, zawsze może się zdarzyć sytuacja, w której u pacjenta wystąpią problemy z dziąsłami. Wiele osób skupia się na ochronie zębów, zapominając o tym, że dziąsła stanowią ważny element ochronny, ponieważ również od ich zdrowia zależy zdrowie zębów. To o tyle istotne, dlatego że choroby dziąseł są jedną najczęstszych przyczyn utraty zębów. Periodontologia to dział w stomatologii, który zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem chorób dziąseł.

Wśród pierwszych objawów chorób dziąseł dentyści wymieniają zaczerwienienia i krwawienia dziąseł. Oprócz tego pacjenci skarżą się na nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz ból. Objawem może być również odsłonięcie szyjek zębowych, a nawet ruchomość zębów. Wówczas bezwzględnie należy umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Problemów z dziąsłami nie należy lekceważyć, ponieważ nie tylko prowadzą do utraty zębów, ale również mogą przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

W zakresie periodontologii dostępnych jest wiele różnych zabiegów. Część z nich odpowiada za usuwanie kamienia nazębnego – np. poprzez głęboką higienizację czy kiretaż stomatologiczny. W ten sposób dentysta zapobiega paradontozie. Część z nich dotyczy plastyki dziąseł – np. leczenie odsłoniętych szyjek zębowych, wyrównania linii dziąseł czy wydłużania korony klinicznej zęba. Oprócz tego periondontologia zajmuje się leczeniem błon śluzowych i zapalenia jamy ustnej.