Czym jest ropień zęba i jak go leczyć?

jak leczyć ropie zęba? - zgłoś się do dentysty!

Ropień zęba należy do chorób zębów i aby go usunąć należy podjąć leczenie stomatologiczne. Ropnie zęba z reguły powstają na skutek stanu zapalnego tkanek w obszarze okołowierzchołkowym zęba lub przy nieleczonej próchnicy. Przeważnie bezpośrednią przyczyną zakażenia są bakterie. Powstająca w ten sposób wypełniona ropą komora może powodować nadwrażliwość zębów, a nawet ból.

Zazwyczaj ropień zęba może powstać w trzech rodzajach, ze względu na jego położenie i stopień zaawansowania. Na samym początku ropień zęba pojawia się w tkankach okołowierzchołkowych. Zwykle już na tym etapie pacjenci mają świadomość problemu, ponieważ objawia się on silnym, pulsującym, promieniującym bólem. Oprócz tego łatwo zauważyć zaczerwienienie dziąseł i obrzęk. Jeżeli dentysta w porę nie rozpocznie leczenia, treść ropienia atakuje kość wyrostka zębodołowego. To może poskutkować odwarstwieniem okostnej i silniejszym bólem. Nawet jeżeli na skutek pogłębienia się problemu ropień samoistnie pęknie, nie oznacza to rozwiązania problemu. Utrzymujący się stan zapalny nadal jest szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej.

Dlatego też w przypadku pojawienia się stanu zapalnego i ropienia zęba niezbędna jest interwencja lekarza dentysty. W gabinecie stomatologicznym zostanie sprawdzony stopień zaawansowania choroby. Przede wszystkim zadaniem dentysty jest usunięcie zebranej ropy oraz złagodzenie stanu zapalnego. Jeżeli jednak dojdzie do głębokiej infekcji konieczne będzie wymagające leczenie stomatologiczne.