Dlaczego czyszczenie języka jest ważne?

zalety oczyszczania języka i całej jamy ustnej - Dentysta Toruń

Higiena jamy ustnej to przede wszystkim dokładne oczyszczanie zębów z resztek pokarmów. Nie można jednak zapominać, że bakterie gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale także w całej jamie ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie usuwa więc wszystkich bakterii. Ze względu na strukturę języka bakterie łatwo na nim osiadają. Dlatego  dentyści zwracają uwagę, że chcąc całkowicie dbać o jamę ustną, powinno się codziennie czyścić także język. Wszystko dlatego, że kiedy bakterie trwale przebywają w jamie ustnej powstają problemy ze zdrowiem zębów.

Niektóre szczoteczki do zębów wyposażone są w specjalne gumowe powierzchnie przeznaczone do czyszczenia języka. Element szczoteczek, który pomogą nam zachować czystość języka znajdziemy zarówno w przypadku sonicznych szczoteczek do zębów (np. w postaci specjalnej końcówki), jak i w przypadku zwykłych szczoteczek. Do czyszczenia języka dentyści polecają ogólnodostępne specjalne czyściki lub skrobaczki, najczęściej wykonywane z gumy, które skutecznie usuwają bakterie z powierzchni języka.

Metoda oczyszczania języka jest bardzo prosta. Wystarczy wykonywać koliste ruchy oraz z prawa na lewo tak, aby dokładnie usunąć bakterie. W tym celu można również posłużyć się pastą do zębów, a cały efekt warto wzmocnić płynem do płukania jamy ustnej. Takie działania skutecznie oczyszczają jamę ustną z bakterii i są doskonałym elementem higienizacji. Dla utrzymania pełnej higieny warto przeprowadzać regularne kontrole u dentysty.