Dlaczego należy dbać o zdrowie jamy ustnej?

dlaczego należy dbać o zdrowie jamy ustnej - wyjaśnia dentysta Toruń

O tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów, aby nie dopuścić do bólu, stanów zapalnych, nadwrażliwości, rozchwiania czy nawet wypadania powtarzamy każdemu pacjentowi. Warto jednak wiedzieć, że dbanie o zęby nie tylko wpływa na zdrowie jamy ustnej, ale także oddziałuje na zdrowie całego organizmu.

Sama próchnica atakująca zęby jest chorobą zakaźną i wywołuje wiele różnych problemów takich jak np. stan zapalny. Wszystko przez bakterie, które atakują zęby i tkanki miękkie, a następnie mogą przenosić się w całym organizmie. Wówczas inne tkanki mogą zostać zakażone odogniskowo. Zły stan zdrowia zębów przekłada się również na obniżenie odporności, co wpływa na zwiększenie możliwości wystąpienia infekcji.

Inną dolegliwością związaną ze zdrowiem zębów są zatoki. Zatoki szczękowe umieszczone są tuż nad górną szczęką w okolicy nosa. Bakterie gromadzące się od zepsutych zębów górnych, mogą wywołać stan zapalny zatok i powodować dolegliwości bólowe.

Częstym skutkiem zepsucia zębów są częste i silne bóle głowy. Wizyta w gabinecie stomatologicznym może wykazać, że źródłem problemu są właśnie ubytki w zębach. Innym nieoczywistym skutkiem może być powracający trądzik. Dlatego też codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są niezbędne do zachowania zdrowia ogólnego. W skrajnych przypadkach zły stan zębów może oznaczać rozwój nowotworu. Z uwagi na to, wizyty u dentysty nie powinny być przykrym przymusem, a raczej formą zdrowego stylu życia.