Dystalizacja zębów – co to jest i jak przebiega?

Leczenie ortodontyczne pozwala na wyleczenie przeróżnego rodzaju wad zgryzu. Do jego wykonania stosuje się różne metody, co jest zależne od wady pacjenta i korekt, jakich należy dokonać w celu jej leczenia.
W tym celu stosuję się zabieg dystylizacji zębów, który wiąże się z leczeniem wykorzystującym aparat stały. W sytuacji gdy mamy do czynienia ze stłoczeniem zębów wykonuje się zabieg dystylizacji, który polega na wywołaniu ruchu pojedynczego zęba bądź grupy zębów tak, aby miały one możliwość przesunąć się w tył, wzdłuż wyrostka zębodołowego. Stłoczenie zębów jest częstą wadą zgryzu, a zabieg dystylizacji pozwoli na ich prawidłowe ułożenie. Choć zabieg wymaga czasu, przynosi zadowalające efekty.
Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się aparat na zęby stały. Po zamontowaniu go w gabinecie stomatologicznym, w późniejszym procesie leczenia poddaje się go stopniowej modernizacji. Dodawane są kolejne stopy, które powodują ściskanie się sprężynek. Ma to miejsce co 6-8 tygodni. Ściskanie sprężynek przyczynia się do przesuwania zębów trzonowych do tyłu jamy ustnej. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej dystylizacji ułożenie zębów całkowicie się zmienia, co pozwala na zniwelowanie bądź całkowite pozbycie się wad zgryzu. Warto dodać, iż proces ten może trwać od 8 miesięcy do roku, jednak efekt ten jest wart wizyty w gabinecie stomatologicznym.