Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym Invisalign

Niezależnie od wybranego aparatu na zęby, leczenie ortodontyczne to złożony proces, wykonywany etapami, aby zapewnić pacjentowi efektywne leczenie. Podstawą do wykonania jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych jest wywiad z pacjentem oraz specjalistyczne badania diagnostyczne. Poprzez wywiad dentysta poznaje pacjenta i jego preferencje, a także może ocenić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Z kolei badania diagnostyczne w oparciu o zdjęcia RTG, tomograf czy skaner wewnątrzustny pokazują, jakie dokładnie wady są do wyleczenia i jakie rozwiązanie ortodontyczne będzie najbardziej odpowiednie. Na tym etapie tworzone są niezbędne skany zębów oraz wirtualny model jamy ustnej. Dzięki cyfrowemu projektowi zębów po zakończeniu leczenia oraz zebranym materiałom, ortodonta planuje przebieg leczenia.
Kolejnym etapem następującym po akceptacji planu leczenia i kosztorysu jest przygotowanie nakładek Invisalign oraz instrukcja, jak z nich korzystać. Dla zwiększenia przyczepności aparatu i wzmocnienia jego siły dentysta nakleja na niektóre zęby drobne naczepy z kompozytu. One także są praktycznie niewidoczne i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Nakładki należy nosić przez co najmniej 22 godziny na dobę i zwykle wymieniane są co 1-2 tygodnie. Ilość nakładek, jakie pacjent otrzyma zależy od intensywności wady zgryzu. Pacjent wymienia nakładki samodzielnie, natomiast zadaniem ortodonty jest regularne monitorowanie postępów leczenia oraz pomoc pacjentowi w razie potrzeby.
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego, lekarz usuwa naczepy z zębów, a następnie pacjent otrzyma specjalny aparat retencyjny, stosowany niezależnie od użytego wcześniej rodzaju aparatu zębowego. Jego zadaniem jest zabezpieczenie efektów leczenia ortodontycznego.