Licówki stomatologiczne

licówki stomatologiczne pokazywane w gabinecie dentysty

Licówki są jednym ze stałych uzupełnień protetycznych, których głównym celem jest poprawa estetyki uśmiechu. Te cienkie nakładki umieszcza się na powierzchni zębów. Dzięki nim stomatolog poprawia wygląd, kształt oraz kolor poszczególnych zębów. Szczególnie sprawdza się to w przypadku, gdy są one nierówne, przebarwione czy martwe. W ten sposób można wyrównać poszczególne zęby poprzez wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba. Licówka sprawdzi się też przy złamanym siecznym brzegu w przednim zębie. Często pacjenci sięgają po to rozwiązanie chcąc usunąć przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na zęby naturalne, jednak aby było to możliwe, zęby należy przygotować. Przede wszystkim trzeba je dokładnie oczyścić. Z tego względu przed założeniem licówek warto wykonać skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na które zostaną założone licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć brzmi strasznie, nie boli. Stomatolog dba o to, by zabiegi były jak najbardziej komfortowe dla pacjentów.

Zaletą licówek jest to, że można je bardzo dokładnie dopasować do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu stają się praktycznie niewidoczne, a nadają pożądany wygląd i kształt. Licówki są dość trwałe, choć trzeba je wymieniać lub odświeżać. W zależności od materiału, z którego są wykonane (te porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) oraz utrzymywania higieny, pozostaną w dobrym stanie przez kilka lat.