Dziąsła przykrywają lub odsłaniają zęby – leczenie stomatologiczne

Dziąsła zakrywają lub przesadnie odsłaniają zęby - Chirurgia stomatologiczna

Estetyka uśmiechu zależy od różnych, często naturalnych czynników, które wpływają na ogólny wygląd pacjenta. Jednym z mniej oczywistych czynników jest wygląd tkanek miękkich, czyli dziąseł i błon śluzowych, które mogą kształtować się niesymetrycznie. Niekiedy tkanek miękkich może być zbyt dużo lub zbyt mało. Wtedy mamy do czynienia z problemem dziąseł, które przykrywają lub zbyt mocno odsłaniają zęby. Pokrycie zębów dziąsłami wpływa to nie tylko na samą estetykę, ale również na leczenie stomatologiczne, ponieważ wówczas tkanki miękkie mogą ograniczać widoczność tkanek zębów i tym samym utrudniać leczenie. Odsłonięcie zębów może mieć z kolei negatywne skutki dla zdrowia zębów, ponieważ dziąsła nie chronią fragmentów zęba, których powinny, np. jego korzenia, co często jest źródłem nadwrażliwości i bólu.

Pacjenci, którzy mają problemy z dziąsłami przykrywającymi zęby lub dziąsłami odsłaniającymi zęby przesadnie powinni skonsultować się z lekarzem dentystą. Poprawa estetyki dziąseł wymaga zabiegu plastyki tkanek miękkich, co zalicza się do zabiegów z działu chirurgii stomatologicznej. W przypadku, kiedy dziąsła nachodzą na zęby i je zakrywają, wystarczy mało inwazyjny zabieg usunięcia nadmiaru tkanki dziąseł, co odkryje powierzchnię zębów. Aby tego dokonać chirurgowi stomatologowi wystarczy jednorazowy zabieg.

Natomiast, kiedy tkanki dziąseł jest zbyt mało lub na skutek różnych czynników linia dziąseł osunie się, nadmiernie odkrywając zęby, najlepszym rozwiązaniem będzie przeszczep tkanki pobieranej wprost od pacjenta w miejsce, gdzie należy uzupełnić dziąsło. Warto podkreślić, że wszelkie zabiegi chirurgii stomatologicznej wykonywane są pod znieczuleniem.