Fluoryzacja zębów

fluoryzacja zębów dentysta toruń

Zachowanie zdrowych zębów zależy od regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, naprawy wszelkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od właściwej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby można jednak wspomagać i dodatkowo chronić przed powstawaniem chorób i mnożeniem się bakterii. Jednym ze sposobów znanych w stomatologii, jest fluoryzacja zębów, której głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów wykonywana jest przez certyfikowane higienistki stomatologiczne. Polega na nakładaniu bezpośrednio na zęby specjalnego preparatu – pianki lub żelu – z wysokim stężeniem fluoru w składzie. Zabieg ten nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Jedynie wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na kwasy i bakterie pochodzące ze spożywania pokarmów i napojów. Co więcej korzystnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z minimalnymi ubytkami. Fluoryzacja pomaga także w tworzeniu bariery ochronnej, dzięki której powstawanie kamienia nazębnego będzie utrudnione.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie fluoru w dużych ilościach może mieć negatywny wpływ na organizm. Dlatego zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany w określonej przez doświadczonego lekarza stomatologa częstotliwości i wykonywany tylko w gabinecie stomatologicznym. Pojedynczy zabieg zawiera bezpieczną dawkę fluoru, dlatego jeśli leczenie przebiega zgodnie z zaleceniami stomatologa nie ma powodów do obaw. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, profilaktycznie można korzystać z past lub płukanek zawierających małe stężenia fluoru.