Implanty i protezy zębowe – jak długo można z nich korzystać?

Jak długo używać implantów i protez zębowych? - Dentysta Toruń

To na co dentyści najbardziej zwracają uwagę to trwałość uzupełnienia. Wielu producentów implantów czy innych uzupełnień protetycznych przewiduje często gwarancję ile czasu dane uzupełnienie posłuży. Trwałość implantów i protez zębowych zależy jednak od dwóch głównych czynników.

Pierwszym z nich jest poprawnie przeprowadzony zabieg. Odpowiednie wszczepienie implantów lub cały proces stworzenia idealnie dopasowanej protezy zębowej zależy w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności chirurga stomatologa, który przeprowadza zabieg. Precyzyjne zabiegi dają gwarancję, że implant zostanie na stałe umieszczony w kości, a proteza zostanie dobrze dopasowana i wykonana.

Oprócz tego, chociaż dobre materiały implantu czy protezy stomatologicznej mają wpływ na trwałość uzupełnienia, szczególnie ważnym czynnikiem jest higiena zębów. W przypadku pacjentów, który słabo dbają o codzienną higienę, ryzyko wystąpienia próchnicy i osłabienia naturalnych tkanek jest wyższe. Skutkiem może być np. osunięcie się dziąseł i odsłonięcie implantu czy utrata stabilności uzupełnienia protetycznego.

Wobec tego z protezy zębowej można korzystać przez co najmniej kilka lat. Z kolei implanty zębów są tak trwałe, że przy właściwej pielęgnacji posłużą nawet do końca życia.