Jak czyścić protezę zębową – odpowiednia higienizacja jamy ustnej

Jak dbać o protezę zębów? - Dentysta Toruń

W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy różne metody na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Uzupełnieniami protetycznymi są nie tylko protezy zębowe ruchome, są to również mosty protetyczne, korony zębowe, implanty czy licówki. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem na długi czas, bez konieczności popraw czy wymiany uzupełnienia protetycznego, należy codziennie dbać o jamę ustną.

Uzupełnienia protetyczne imitują naturalne zęby lub służą ich odbudowie, dlatego zaniedbywanie higieny przyczyniać się będzie do powstawania płytki bakteryjnej. Jeśli chcemy utrzymać kolor i połysk uzupełnienia protetycznego i cieszyć się jego trwałością, należy codziennie czyścić je tak, jak czyścimy naturalne zęby. Kluczowa w higienie uzupełnienia protetycznego jest regularność i dokładne usuwanie wszelkich resztek jedzenia, które mogły w niej pozostać po spożywaniu posiłków. Bakterie odpowiedzialne za niszczenie zębów naturalnych również negatywnie wpływają na protezy, licówki, implanty czy inne uzupełnienia protetyczne. Dlatego dentyści zawsze zwracają uwagę, by nie zaniedbywać higieny, nawet jeżeli uzębienie jest „sztuczne”.

Tylko prawidłowe utrzymywanie higieny pozwoli zachować uzupełnienie w dobrym stanie. Oprócz tego należy regularnie chodzić do dentysty, aby specjalista na bieżąco weryfikował stan zdrowia pacjenta. W razie konieczności będzie mógł szybko zareagować. W stomatologii zawsze warto szybko zapobiegać problemom, aby nie dopuścić do ich pogłębienia. Dzięki właściwej higienie, proteza zębowa będzie trwała i posłuży pacjentowi przez wiele lat.