Jak dbać o higienę protez zębowych?

W jaki sposób dbać o higienę protezy zębów - Dentysta Toruń

Zarówno w przypadku protez zębowych stałych, jak i ruchomych troska o dobrą higienę protezy jest niezbędna do tego, by zachowała swoje właściwości na długo. Biorąc pod uwagę funkcjonalność i budowę obu rodzajów protez, to protezom ruchomym trzeba poświęcić więcej uwagi.

W przypadku tych uzupełnień protetycznych, łatwiej o gromadzenie się bakterii czy grzybów, dlatego by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, należy bezwzględnie po każdym posiłku czyścić protezę ruchomą. W tym celu można posłużyć się specjalnymi szczoteczkami oraz pastami. Dentyści zawsze przypominają, że w przypadku protez ruchomych należy czyścić każdy element, nie tylko imitacje zębów. Co więcej nie powinno się tego robić ze zbyt dużą siłą nacisku, aby nie uszkodzić protezy. Na koniec należy dokładnie ją opłukać i osuszyć przed ponownym użyciem.

W przypadku protez ruchomych, należy o nie dbać dokładnie tak, jak o naturalne zęby. Wymagają one więc regularnego szczotkowania, a najlepiej także nitkowania albo irygacji. Dużą uwagę należy zwrócić na przestrzeń tuż przy dziąsłach. Bardzo często to właśnie tam odkłada się największa ilość bakterii. Porządne oczyszczanie, delikatne masowanie dziąseł i ogólna pielęgnacja znacznie wpłyną na trwałość protezy. W razie wątpliwości dentysta zawsze pomoże w doborze odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. Po to, by pacjent mógł jak najlepiej dbać o swoje zdrowie.