Jak dbać o zdrowie dziąseł?

Jak dbać o zdrowie dziąseł - Dentysta Toruń

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależy to, czy nasze zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła stanowią również ważny element podczas rozdrabniania pokarmu. Na skutek chorób dziąseł, zęby osłabiają się, przez co mogą powstawać problemy z gryzieniem. Przyczyn chorób dziąseł jest wiele, dlatego jako dentyści uważamy, że należy zwrócić uwagę na to, jak o nie dbamy.

Podstawową przyczyną chorób dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niestaranne lub rzadkie mycie zębów sprawia, że w jamie ustnej odkładają się resztki jedzenia. To prowadzi do kolejnego problemu, czyli powstawania kamienia nazębnego. Według dentystów przyczyną są też wady zgryzu, przez które trudniej oczyszczać zęby. Choroby dziąseł powstają również na skutek urazów mechanicznych. Na przykład od niepoprawnego szczotkowania, czy korzystania z niedopasowanej protezy. To może prowadzić do osuwania się dziąseł (recesji) i dalszych problemów, które rozwiązują poważniejsze zabiegi dentystyczne.

Pierwszym objawem stanów zapalnych w dziąsłach są ból, zaczerwienienie, a czasem krwawienie w czasie szczotkowania. Pojawia się również nadwrażliwość na ciepło, zimno albo słodki smak. Na szczęście można wzmocnić dziąsła poprzez masowanie specjalnymi gumowymi szczoteczkami, stosować specjalne żele przeciwzapalne albo skorzystać z łagodzących naparów ziołowych. Warto też regularnie odwiedzać dentystę, który na bieżąco będzie mógł oceniać zdrowie dziąseł.