Jak diagnostyka obrazowa wpływa na jakość leczenia stomatologicznego?

Jak diagnostyka obrazowa wpływa na leczenie u dentysty?

Diagnostyka obrazowa opiera się o RTG zębów, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Obecnie wiele dziedzin stomatologicznych korzysta z diagnostyki obrazowej przed rozpoczęciem właściwego leczenia. Dzięki diagnostyce obrazowej w stomatologii dentysta uzyskuje obrazy niewidoczne podczas standardowego badania kontrolnego. Celem diagnostyki jest dogłębne rozpoznanie problemu, postawienie diagnozy przez dentystę oraz na podstawie wyników, przygotowanie adekwatnego do przypadku planu leczenia. Badania diagnostyczne z zastosowaniem RTG, tomografii czy rezonansu służą także ocenie wyników leczenia. Warto dodać, że obecny sprzęt umożliwia przeprowadzenie badań z minimalnym natężeniem promieniowania. Dzięki temu badania są bezpieczne dla pacjentów i mniej obciążają organizm.

Tego rodzaju badania diagnostyczne w stomatologii dentyści wykonują przede wszystkim w przypadku zabiegów w zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej i ortodoncji, ale mogą być wykorzystywane szerzej. Dla przykładu dzięki zdjęciom RTG czy tomografii dentysta oceni układ zębów w łuku zębowym i stwierdzi, czy konieczne jest usunięcie jakiegoś zęba – np. zęba zatrzymanego, który blokuje poprawne leczenie ortodontyczne, układ rośnięcia ósemek, czy innych problemów. W przypadku wszczepiania implantów należy ocenić, jak dużą przestrzeń tworzy luka po utracie zęba.

Wielu pacjentów pyta naszych dentystów również o to, czy posiadanie już wszczepionych implantów zębów wpływa jakoś na przebieg badania obrazowego. Jeżeli implanty zostały stworzone z najlepszych materiałów, czyli cyrkonu lub tytanu, nie ma takich przeciwwskazań, jeżeli były to jednak inne materiały, należy poinformować o tym dentystę.