Jak dochodzi do utraty szkliwa?

jak dochodzi do utraty szkliwa - Dentysta Toruń

Szkliwo zęba, jako najtwardszy element budowy, ochrania zęby przed uszkodzeniami. Niestety jego utrata jest poważnym problemem. W jaki sposób dochodzi do utraty szkliwa? Po pierwsze jest to proces całkiem naturalny. W ciągu całego życia grubość jego warstwy stopniowo zmniejsza się, przez co z upływem lat zęby stają się bardziej narażone na uszkodzenia. Wynika to z naturalnego ścierania się szkliwa. Niestety może to być proces postępujący przedwcześnie.

Do starcia szkliwa dochodzi na skutek naturalnych funkcji żucia, ale również przez pielęgnację. Dla przykładu długotrwałe stosowanie past do zębów o wysokim współczynniku ścieralności może przyczynić się do pogłębienia procesu. Także same uwarunkowania szczęki przekładają się na to, jak szybko dochodzi do ścierania się zębów. Wady zgryzu mogą powodować niepoprawne zetknięcia poszczególnych zębów, co sprawia, że zęby są bardziej narażone na utratę szkliwa.

Drugim największym wrogiem szkliwa zębowego jest próchnica. Zmiany próchnicze są bezpośrednią przyczyną utraty szkliwa. Rozwój próchnicy wynikający ze zbierającej się płytki nazębnej oraz złogów kamienia nazębnego niszczy strukturę zębów wywołując poważne dolegliwości. Najczęściej skutkiem próchnicy są przewlekłe dolegliwości bólowe oraz stany zapalne. Aby uniknąć powstawania próchnicy należy przede wszystkim dbać o higienę i regularnie odwiedzać dentystę. Z kolei aby zapobiec przesadnemu starciu szkliwa należy ustalić przyczynę, a następnie podjąć leczenie.