Jak leczenie zachowawcze zapobiega chorobom zębów i dziąseł

Leczenie zachowawcze jest kluczowym elementem, który zapobiega rozwojowi chorób zębów i dziąseł. Przyczyną powstawania poważnych chorób dziąseł i zębów jest zazwyczaj słaba higiena jamy ustnej oraz rozwój próchnicy. Leczenie zachowawcze ma na celu ratowanie zębów przez rozwojem próchnicy. Jeżeli podczas rutynowej kontroli w gabinecie stomatologicznym dentysta zauważy jakieś zmiany na zębach, wskazujące na zaczątki próchnicy, poprzez leczenie zachowawcze może usunąć problem. Nieleczona próchnica prowadzi do głębokich infekcji, rozwoju chorób dziąseł oraz krwawienia dziąseł, a także w ostatecznym etapie konieczności usuwania zębów lub ich samodzielnego wypadania.
Wielu pacjentów obawia się leczenia ubytków zębów, jednak w naszym gabinecie stomatologicznym stawiamy na komfort naszych pacjentów. Wykonujemy zabiegi leczenia zachowawczego bez bólu i przekonujemy pacjentów, że znacznie lepiej jest zaradzić na problem natychmiast, niż czekać na pogłębienie się infekcji, która może poskutkować koniecznością zastosowania bardziej złożonego leczenia.
Leczenie zachowawcze rozpoczynamy od podania miejscowego znieczulenia, a następnie izolujemy obszar leczenia od pozostałych zębów specjalnym gumowym materiałem, czyli koferdamem. Następnie dentysta precyzyjnie usuwa zainfekowany przez bakterie ząb. Po usunięciu próchnicy powstały ubytek światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym, dzięki której odtwarza kolor, kształt oraz prawidłowe funkcje zęba. Na tym leczenie zachowawcze się kończy, a pacjent wychodzi z gabinetu z całkowicie zdrowymi zębami.