Jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Jak leczyć nadwrażliwość zębów - Dentysta Toruń

Problem nadwrażliwości zębów dostrzegamy przede wszystkim podczas spożycia zimnych lub gorących napojów. W takiej sytuacji pacjent odczuwa nieprzyjemny ból, który przeszkadza w zwyczajnym cieszeniu się ulubionymi posiłkami oraz napojami. Przyczyną nadwrażliwości jest przede wszystkim osłabienia lub nawet zniszczenie szkliwa zębów, które stanowi podstawową ochronę zębów. Do nadwrażliwości mogą doprowadzić takie działania, jak na przykład niepoprawna pielęgnacja, wady zgryzu, bruksizm, choroby układu pokarmowego, czy na przykład inwazyjne zabiegi. Uszkodzenie szkliwa oznacza odsłonięcie zębiny, co jest głównym źródłem bólu.

Aby leczyć nadwrażliwość zębów trzeba przede wszystkim wyeliminować przyczyny nadwrażliwości. Najważniejsze, by przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Najlepiej korzystać z właściwej techniki szczotkowania oraz stosować miękką szczoteczkę i pastę do zębów o niskim współczynniku ścieralności. Warto wprowadzić produkty wzmacniające szkliwo np. płyn do płukania jamy ustnej.

W sytuacji, kiedy szkliwo jest już bardzo zniszczone i sama pielęgnacja niewystarczająco łagodzi pierwsze objawy nadwrażliwości, należy podjąć leczenie stomatologiczne. Dentysta jest w stanie zaradzić na problemy związane z wadami zgryzu czy bruksizmem. Oprócz tego może ochronić zęby zabiegiem remineralizacji szkliwa albo pokrycia odsłoniętych szyjek warstwą kompozytu. Konsultacja z dentystą jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ nadwrażliwość przyczynia się do szybszego niszczenia zębów.