Jak przygotować się do stomatologicznego badania RTG?

Jak przygotować się do stomatologicznego rtg zębów? Dentysta Toruń

Do zdjęć RTG pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać, jednak wskazane jest, by jak przed każdą inną wizytą w gabinecie, warto umyć zęby. Badanie można wykonywać po posiłku, dlatego pacjenci nie muszą przychodzić na czczo.

Należy mieć na uwadze, by na badanie RTG nie przynosić metalowych przedmiotów. Dlatego wszelkie ozdoby, spinki, łańcuszku czy kolczyki, muszą pozostać z dala od RTG. Przed zabiegiem należy poinformować dentystę lub osobę, która wykona badanie o posiadanych protezach zębowych. Jeżeli w protezie znajdą się elementy metalowe, mogą mieć wpływ na wynik badania, dlatego stomatolog zawsze musi być doinformowany. Niezbędne będzie więc usunięcie elementów protetycznych ruchomych. W przypadku aparatów ortodontycznych czy protez stałych, nie będą one specjalnie usuwane do badania. Dentysta z pewnością będzie miał na uwadze ich obecność przy wystawianiu diagnozy. Dentysta może również poprosić o zdjęcie okularów.

Obciążenie RTG wykorzystywane w stomatologii jest redukowane do minimum, jednak przed badaniem pacjent musi założyć na siebie ochrony fartuch. Warto też powiedzieć dentyście, kiedy ostatnim razem było przeprowadzane podobne badanie. Zwykle specjalista instruuje pacjenta, w jaki sposób powinien przejść przez badanie, natomiast zwykle osoby niepełnosprawne, mogą korzystać ze swoich wózków.