Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł - Dentysta Toruń

Zapalenie dziąseł to poważny problem, który w stomatologii leczymy zabiegami z zakresu periodontologii. Stany zapalne dziąseł powodowane są przez bakterie, które gromadzą się w płytce nazębnej, która z czasem przemienia się w kamień nazębny. Gromadząc się w pobliżu dziąseł stanowi szybką drogę do rozwoju zapalenia.

Leczenie tego problemu jest istotne ze względu na to, że w zaawansowanym stadium, wywołuje takie problemy, jak obniżenie linii dziąseł, rozchwianie zębów, a nawet ich wypadanie. Zakażenie bakteryjne jest niebezpieczne także dla zdrowia ogólnego, zwłaszcza, jeżeli bakterie przedostaną się do krwiobiegu. Kluczowa dla poprawy stanu dziąseł jest odpowiednia pielęgnacja, regularna higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym oraz profesjonalne leczenie dentystyczne.

Zwykle, jeżeli pacjent regularnie chodzi na kontrole zdrowia zębów, zadaniem dentysty jest sprawdzanie, czy dziąsła są zdrowe. Jeżeli jednak pacjent samodzielnie zauważy niepokojące objawy, powinien natychmiast działać. Najczęstszymi objawami zapalenia dziąseł są zaczerwieniania i opuchnięcia dziąseł, widoczne krwawienie podczas mycia zębów lub nitkowania oraz cofanie się dziąseł. Innymi objawami są również nieświeży oddech oraz wrażliwość i rozchwianie zębów. Nawet pojedyncze objawy należy bez zwłoki skonsultować z dentystą. Lepiej poradzić się specjalisty, niż stosować domowe sposoby, na łagodzenie objawów.