Jak szybko po utracie zęba można wszczepić implant?

Jak szybko po utracie zęba można wszczepić implant zębowy?

Większość pacjentów, którzy utracą zęby chcą jak najszybciej odbudować jego brak. Bez względu na to, czy brak zęba powstaje na skutek ekstrakcji czy na skutek choroby, urazu czy zaniedbania, pacjent może bardzo szybko odzyskać pełen uśmiech.

We współczesnej stomatologii coraz więcej zabiegów można wykonywać podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. To znacznie skraca czas leczenia, które wcześniej wymagało wielu spotkań. Chociaż pełne leczenie – zwłaszcza leczenie implantologiczne – nadal wymaga zarówno od pacjenta, jak i od stomatologa większego zaangażowania, wiele procesów zostało skróconych. O tym, jak szybko będzie można wszczepić implant po utracie zęba, decydują indywidualne czynniki. Bezpośrednio po ekstrakcji zęba można wprowadzić implant, o ile wyrostek zębodołowy ma odpowiednią ilość kości, dentysta nie znajduje potrzeby podniesienia zatoki szczękowej, ani nie ma przeciwwskazań ogólnoustrojowych. Wobec tego możliwe jest wszczepienie implantu możliwe jest bezpośrednio po utracie zęba.

Sam implant imituje korzeń zęba, dlatego do pełnej odbudowy zęba potrzebna będzie również korona zębowa. W większości przypadków, proces ten jest dwuetapowy – najpierw wszczepiany jest implant, a następnie po jego wygojeniu, aplikowana jest korona. Obecnie istnieje również możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Wówczas podczas tej samej wizyty dentysta zakłada też koronę tymczasową, która odbudowuje uśmiech na czas gojenia się implantu.