Jak uniknąć osłabienia szkliwa i dziąseł?

osłabienie szkliwa i dziąseł zębów - Dentysta Toruń

Szkliwo zębów stanowi główną ochronę zębów, dlatego trzeba o nie dbać tak samo, jak o zęby i całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, np. obniżenie ich linii (recesja) mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości i chorób zębów. Aby uniknąć osłabienia szkliwa zębów warto stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dentystą.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Bakterie i kwasy pochodzące ze spożywania pokarmów mogą mieć negatywny wpływ i powodować demineralizację szkliwa. Należy przede wszystkim unikać słodyczy i napojów gazowanych. Dentyści zwracają też dużą uwagę na dawkowanie wapnia i fluoru. Wapń jest dobry dla organizmu, a fluor wzmacnia zęby, jednak w przypadku przyjmowania zbyt wysokich dawek tych składników narażamy się na problemy. Negatywny wpływ na szkliwo ma również ścieranie. Dlatego też nie powinno się stosować zbyt długo past wybielających (z bardzo wysokim współczynnikiem ścieralności RDA).

Dużą ostrożnością należy wykazać się również pod względem oczyszczania zębów z osadów. Zaniedbanie higienizacji i odkładanie się kamienia nazębnego osłabia szkliwo oraz wywołuje choroby zębów i dziąseł. Warto też poznać prawidłową technikę szczotkowania, ponieważ zbyt mocne lub niewłaściwe czyszczenie może obniżać linie dziąseł i ścierać szkliwo. Instrukcję poprawnego szczotkowania i nitkowania zębów przeprowadzamy w gabinecie dentystycznym.