Jak utrzymać biel zębów po profesjonalnym wybielaniu?

Jak utrzymać biel zębów - Wybielanie zębów Dentysta Toruń

Sposobów wybielania zębów jest wiele, a najskuteczniejszym z nich niewątpliwie jest profesjonalne wybielanie zębów u dentysty. Specjalne lampy wybielające, stosowane przy zabiegach dentystycznych przywracają biel zębów nawet o kilka tonów. Ponadto zwykle efekt profesjonalnego wybielania jest bardziej długotrwały w porównaniu do innych metod. Mimo to, z czasem zęby ponownie będą się odbarwiać, dlatego warto skorzystać z prostych porad, jak utrzymać biel zębów na dłużej.

Kluczowe są pierwsze dwa tygodnie od zabiegu wybielania zębów u dentysty. Choć zabieg jest bezpieczny dla zdrowia zębów, w pierwszych dniach szkliwo jest bardziej narażone na działanie barwników. Z tego względu na co najmniej 2 tygodnie od zabiegu warto całkowicie wykluczyć z jadłospisu barwiące produkty. Po tym czasie, nadal warto korzystać z białej diety i znacząco zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim warto wykluczyć słodycze, dużej ilości herbaty czy kawy, a wprowadzić więcej warzyw i owoców zawierających duże ilości wody.

Aby utrzymać biel zębów po profesjonalnym wybielaniu u dentysty, należy też przynajmniej na początku (a najlepiej w ogóle) zrezygnować z palenia papierosów. Substancje zawarte w papierosach z łatwością wchodzą w reakcje i tworzą przebarwienia. Zalecane jest również stosowanie pasty do zębów o niskim współczynniku ścieralności, co oznacza, że stosowanie pasty wybielającej po zabiegu może mieć odwrotny skutek. Do pasty wybielającej najszybciej można wrócić pół roku po zabiegu. Należy również pamiętać o szczotkowaniu zębów po każdym posiłku (najlepiej 20-30 minut po posiłku), a także regularnie odwiedzać dentystę na wizyty kontrolne.